Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

w Suchej Beskidzkiej

Nocne czuwanie w rodzinach

Rys historyczny.

Założycielem był Edward Maksymilian, późniejszy Ojciec Mateo Crawley – Boevey (1875 – 1960). W piętnastym roku życia rozpoczął swe życie w Zgromadzeniu OO Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. W 1907 roku nawiedził kościół w Paray le Monial – miejsce objawień Najświętszego Serca Jezusa Małgorzacie Marii. Odtąd stał się spadkobiercą św. Małgorzaty Marii oraz głośnikiem z Paray le Monial – pragnął Intronizacji Najświętszego Serca Jezusa w rodzinach. Myśl założenia Adoracji Nocnej w rodzinie powstała w marcu 1927 roku i była ściśle związana z intronizacją. W chwili śmierci Ojca Mateo liczba członków na świecie liczyła około miliona.
Centrum Adoracji w Polsce jest u Sióstr Wizytek w Jaśle, podobnie jak w przypadku Arcybractwa Konającego Serca Jezusa i Matki Boskiej Bolesnej.

Cele.

– wynagrodzenie Boskiemu Sercu za grzechy popełnione, zwłaszcza nocą
– prowadzenie życia prawdziwie chrześcijańskiego, zgodnie z duchem wynagrodzenia

Zadania delatorów i członków adoracji.

– prowadzenie jednej godziny adoracji nocnej, co miesiąc w domu, w duchu wynagrodzenia, pokuty i miłości
– Noc adopcyjna rozpoczyna się o godzinie 21.00 a kończy o godzinie 6.00 rano
– Adorację odprawia się klęcząc przed krzyżem Zbawiciela i obrazem NSPJ. Należy przygotować świece i kwiaty

Obraz Adoracji Nocnej w Rodzinie w naszej parafii.

Adoracja Nocna została powołana w naszej parafii na początku 1989 roku. Inicjatorką była pani Zofia Kasprzycka.Adorujący dzielą się na dwie kategorie: rodziny oraz osoby samotne. Nasza parafia liczy 6 zespołów Adoracji Nocnej czuwając w nocy z pierwszego czwartku na pierwszy piątek miesiąca.

RÓŻANIEC NA DZIŚ

 

 Tajemnice Chwalebne

 

Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Wniebowstąpienie Pana Jezusa.

Zesłanie Ducha Świętego.

Wniebowzięcie Maryi.

Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi.

 

"Ci, którzy kochają różaniec, to są ci, co ratują świat"

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

 

TRIDUUM SACRUM

 

 

 

WIELKI CZWARTEK to pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch nierozdzielnych sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.

Pamiętajmy w naszych dzisiejszych modlitwach o tych kapłanach, których Bóg postawił na naszej duchowej drodze - o naszych duszpasterzach, katechetach, spowiednikach, szafarzach sakramentów... Dziękujmy Bogu za niepojęty dar Eucharystii, w której Chrystus - wszechmocne i odwieczne Słowo - pozostał obecny na wieki.

 

 

WIELKI PIĄTEK. Dziś Kościół nie sprawuje Eucharystii. W kościołach są odprawiane jedynie uroczyste liturgie Męki Pańskiej, w czasie których odczytuje się (lub śpiewa) Mękę Pańską według św. Jana oraz adoruje Krzyż, któremu dzisiaj oddaje się taką cześć, jak Chrystusowi Eucharystycznemu (poprzez klęknięcie).

W dniu dzisiejszym wszystkich obowiązuje post ścisły - post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Osoby od 14. do 18. roku życia oraz osoby mające ponad 60 lat są zobowiązane jedynie do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny zachować nie tylko wstrzemięźliwość, ale również post: trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa - lekkie. Z obowiązku tego są zwolnione osoby chore. Kościół zachęca także do przedłużenia postu i wstrzemięźliwości aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc.

W dniu dzisiejszym jesteśmy wezwani do trwania przed Chrystusem Ukrzyżowanym. Ten dzień nie powinien mieć charakteru wyłącznie smutnego - Mękę Chrystusa rozważamy przecież w kontekście nadchodzących Świąt Zmartwychwstania. Niemniej jednak Wielki Piątek ma być dniem wyciszenia i skupienia.

 

Dziś rozpoczyna się coroczna Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska.

Rozpoczęcie Liturgii wieczornej o godzinie 18.00. Rozpoczęcie Nowenny o godzinie 15.00

 

 

WIELKA SOBOTA - Kościół także dzisiaj powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy św., dlatego główny ołtarz pozostaje obnażony. Przychodzimy do kościoła, by adorować Chrystusa w Grobie, oraz aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. Dzisiejszy dzień to czas ciszy i tęsknoty za Chrystusem.

W szczególny sposób Kościół zwraca uwagę na Maryję, która jako jedyna w Wielką Sobotę przechowała wiarę Kościoła, kiedy to wszyscy uczniowie i Apostołowie Chrystusa uciekli. Kościół zachęca nas, byśmy trwali w poście podjętym w dniu wczorajszym aż do Wigilii Paschalnej.

O godzinie 18.00 w naszej Parafii rozpoczyna się Liturgia Paschalna. Jej dopełnieniem będzie procesja rezurekcyjna o 6.00 rano w Niedziele Wielkanocną.