Arcybractwo Konającego Pana Jezusa i Matki Bożej Bolesnej

Rys historyczny.

Założycielem Arcybractwa jest jezuita ojciec Jan Leonard (1819 – 1887). Powstało w 1848 roku jako owoc życiowego doświadczenia. Pewnego dnia znalazł się on przy umierającym, który zdecydowanie odmówił przyjęcia sakramentów świętych. Wywołało to wstrząs w młodym kapłanie. Spontanicznie ofiarował się Bogu, aby wybłagać temu człowiekowi łaskę dobrej śmierci. Łaska istotnie dotarła do serca umierającego, gdyż pojednał się z Bogiem.

Główne centrum Arcybractwa mieści się w Jerozolimie. Jego dyrektorem jest Patriarcha Kościoła Łacińskiego. Jeszcze do niedawna działały w świecie trzy filie podległe jerozolimskiej centrali: w Brukseli, Montrealu i Jaśle. Obecnie dwa pierwsze ośrodki praktycznie przestały istnieć. Jako jedyny w świecie, obok Jerozolimy, funkcjonuje ośrodek Arcybractwa w Jaśle. Od 2006 roku Dyrektorem Arcybractw jest ks. Jacek Nasiadka a funkcję sekretarki pełni siostra wizytka Joanna Franciszka Węgrzyn. W całej Polsce Arcybractwo zrzesza około 21 tysięcy członków.

Cele.

– oddawanie czci Sercu Jezusa konającemu w duchowej męce w Ogrodzie Oliwnym i fizycznej na krzyżu oraz Bolesnemu Sercu Maryi, które współcierpiało z Synem w czasie Jego Męki
– duchowa pomoc dla umierających i cierpiących

Zadania zelatorów i członków Arcybractwa.

– codzienna modlitwa „najłaskawszy Jezu…” lub 1 Ojcze nasz i 1 Zdrowaś Maryjo
– Ofiara Mszy świętej
– jeden dzień w miesiącu poświęcony apostolatowi
– braterska pomoc chorym i cierpiącym

Obraz Arcybractwa w naszej parafii

Arcybractwo powołała do istnienia pani Zofia Kasprzycka na początku 1989 roku.  Arcybractwo zrzesza około 100 osób. Od 2004 roku członkowie Arcybractwa w czwarty piątek miesiąca biorą udział w Mszy świętej o godzinie 18.00 w intencji cierpiących i konających. Po Mszy świętej uczestniczą w adoracji Najświętszego Sakramentu. W zależności od potrzeb prowadzone są spotkania w salce.