Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

w Suchej Beskidzkiej

Sakrament Bierzmowania 2017 2017-03-11

KU DOJRZAŁOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ – BIERZMOWANIE W SUSKIEJ PARAFII

11 marca 2017 r. w naszej Parafii odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, udzielił 86 kandydatom sakrament bierzmowania. Do sakramentu przystąpili uczniowie klas III gimnazjum. Młodzież przygotowana była do tego ważnego dnia przez wszystkie lata katechizacji. Na uroczystość przybyli zaproszeni kapłani, rodzice, świadkowie oraz licznie zgromadzeni parafianie.

O godz. 17.00 głos dzwonu dał znak rozpoczęcia procesji liturgicznej. Procesję otwierał lektor niosący krzyż, Służba Liturgiczna Ołtarza, Ksiądz Arcybiskup w towarzystwie księdza Proboszcza oraz księży wikariuszy, w asyście zaproszonych kapłanów. Po wejściu do kościoła przedstawiciele rodziców serdecznie powitali Księdza Arcybiskupa oraz zaproszonych gości. Uroczystość parafialna, podczas której młodzież otrzymała sakrament bierzmowania była wyjątkowa. Ksiądz Arcybiskup kierując słowo homilii do młodzieży przypomniał, że Sakrament Bierzmowania, który za chwilę przyjmą jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej – podczas którego „otrzymacie moc Ducha Św. i zostaniecie naznaczeni na czole znakiem krzyża, staniecie się żywym obrazem Chrystusa i Jego Kościoła. Otrzymacie dary Ducha Świętego dzięki którym staniecie się świątynią Boga, otrzymacie siłę do mężnego jej wyznawania, a krzyżmo święte, którym zostaniecie namaszczeni wyciśnie w was znamię przynależności do Chrystusa”.

Przepięknie wykonany hymn do Ducha Świętego zapowiadał sam moment udzielania sakramentu bierzmowania. O oprawę muzyczną i tym razem zadbała Pani Agnieszka Bernacka z zespołem „Cantabile”. Kandydaci do bierzmowania wraz z świadkami podchodzili do Księdza Arcybiskupa, który wypowiadał sakramentalne słowa. Bierzmowana młodzież w darze ołtarza złożyła: owoce i chleb, przyrzeczenia abstynenckie, świecę oraz wodę i wino. Po skończonej Uroczystości nowo bierzmowani podziękowali Ekscelencji za modlitwę i udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, zapewniając przy tym, że nie zawiodą zaufania Chrystusa i Kościoła, którym przez bierzmowanie zostali obdarowani. Oby nie brakło im gorliwości i wiary w dawaniu świadectwa Ewangelii i głoszenia jej całemu światu - komentuje główny odpowiedzialny za przygotowanie kandydatów do Sakramentu Bierzmowania Ksiądz Piotr Fąfrowicz. Wraz z Księżmi Wikariuszami wspomina ostatni rok przygotowań z zadowoleniem, określając kandydatów jako bardzo zdyscyplinowanych i dobrze przygotowanych do sakramentu: Myślę, że ważnym elementem była comiesięczna Liturgia klas III gimnazjum z rodzicami na Mszy o godz. 9.30, której zawsze przewodniczył Ksiądz Proboszcz. Myślę, że dzięki temu cała Uroczystość przebiegała w serdecznej, rodzinnej atmosferze oraz dla wszystkich uczestników była wyjątkowym wydarzeniem.

 WS

RÓŻANIEC NA DZIŚ

 

 Tajemnice Chwalebne

 

Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Wniebowstąpienie Pana Jezusa.

Zesłanie Ducha Świętego.

Wniebowzięcie Maryi.

Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi.

 

"Ci, którzy kochają różaniec, to są ci, co ratują świat"

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

 

TRIDUUM SACRUM

 

 

 

WIELKI CZWARTEK to pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch nierozdzielnych sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.

Pamiętajmy w naszych dzisiejszych modlitwach o tych kapłanach, których Bóg postawił na naszej duchowej drodze - o naszych duszpasterzach, katechetach, spowiednikach, szafarzach sakramentów... Dziękujmy Bogu za niepojęty dar Eucharystii, w której Chrystus - wszechmocne i odwieczne Słowo - pozostał obecny na wieki.

 

 

WIELKI PIĄTEK. Dziś Kościół nie sprawuje Eucharystii. W kościołach są odprawiane jedynie uroczyste liturgie Męki Pańskiej, w czasie których odczytuje się (lub śpiewa) Mękę Pańską według św. Jana oraz adoruje Krzyż, któremu dzisiaj oddaje się taką cześć, jak Chrystusowi Eucharystycznemu (poprzez klęknięcie).

W dniu dzisiejszym wszystkich obowiązuje post ścisły - post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Osoby od 14. do 18. roku życia oraz osoby mające ponad 60 lat są zobowiązane jedynie do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny zachować nie tylko wstrzemięźliwość, ale również post: trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa - lekkie. Z obowiązku tego są zwolnione osoby chore. Kościół zachęca także do przedłużenia postu i wstrzemięźliwości aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc.

W dniu dzisiejszym jesteśmy wezwani do trwania przed Chrystusem Ukrzyżowanym. Ten dzień nie powinien mieć charakteru wyłącznie smutnego - Mękę Chrystusa rozważamy przecież w kontekście nadchodzących Świąt Zmartwychwstania. Niemniej jednak Wielki Piątek ma być dniem wyciszenia i skupienia.

 

Dziś rozpoczyna się coroczna Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska.

Rozpoczęcie Liturgii wieczornej o godzinie 18.00. Rozpoczęcie Nowenny o godzinie 15.00

 

 

WIELKA SOBOTA - Kościół także dzisiaj powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy św., dlatego główny ołtarz pozostaje obnażony. Przychodzimy do kościoła, by adorować Chrystusa w Grobie, oraz aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. Dzisiejszy dzień to czas ciszy i tęsknoty za Chrystusem.

W szczególny sposób Kościół zwraca uwagę na Maryję, która jako jedyna w Wielką Sobotę przechowała wiarę Kościoła, kiedy to wszyscy uczniowie i Apostołowie Chrystusa uciekli. Kościół zachęca nas, byśmy trwali w poście podjętym w dniu wczorajszym aż do Wigilii Paschalnej.

O godzinie 18.00 w naszej Parafii rozpoczyna się Liturgia Paschalna. Jej dopełnieniem będzie procesja rezurekcyjna o 6.00 rano w Niedziele Wielkanocną.